Menu
Home Page

Noak Bridge Primary SchoolExcellence, Growth, Achievement.

Welcome toNoak Bridge Primary SchoolExcellence, Growth, Achievement.

Achieving School Aims and Values

Amazing Achievements

 

++++++++++

 

Reception 

 

Jack Johnson -For trying his best with his handwriting.

Tiana Gladwell - For having creative and imaginative ideas.

Harriet Croom – For  being a helpful and positive member of the class. 

Amelie James – For having creative ideas in the outdoor area. 

Phoebe Twin – For working hard on her phonics at home.  

Olivia Twin – For working hard on her phonics at home.  

Shae wells -For being enthusiastic when learning about Mary Anning and dinosaurs.  

Teddy Tucker – For trying hard with his writing in phonics.

Tommy-Lee Clegg – For always being eager to share his learning with the class.  

Harriet Croom – For trying her best to learn all of the ‘special friend’ sounds in phonics. 

Shae Wells – For using junk modelling materials to create a fantastic space shuttle.  

Finley Magner-For always having imaginative and creative construction ideas. 

Olivia Twin - For being a kind and caring towards her classmates.  

Emily Johnson - For working so hard on writing sentences. 

Amelie James – For having creative and imaginative ideas.

Summer Dallison – For working hard with phonics and writing.

Luca Armstrong – for excellent effort with his reading and writing. 

Angelina Lee – For correctly counting amounts and matching them to the correct numeral. 

Emily Johnson –For her enthusiasm and effort with reading and writing. 

Jay Newman – For always being a polite, caring and kind member of the class. 

Noemi Toth – For an excellent understanding of repeating patterns.

Tiana Gladwell -For excellent listening and concentration during carpet time.

Jack Johnson – For trying hard with his writing in phonics. 

Mollie Harwood - For singing some beautiful songs this week.  

Murphy Adkins - For having a fantastic first week at Noak Bridge, well done!

Alfie Golding - For some fantastic focus and engagement this week.

Teddy Tucker - For always being eager to share his knowledge with the class.

Hector Clark - For learning and remembering new sounds in phonics.

Robin Gibson - For creating interesting and detailed models using different construction resources.

Isla O'Brien - For fantastic listening when learning on the carpet.

Lennon Levitt - For independently telling me the whole story of 'The Stickman' with lots if detail!

Harry Garrett - For fantastic effort with his writing.

Arthur Smith - For a great effort this last week in coming into school in the mornings on time ready for the day.

Lennon Levitt - For great enthusiasm with learning our nativity songs.

Millie Morris (kind) - For always showing kindness to others.

George Stephens - For his enthusiasm constructing boats in our creative area.

Ollie Minall - For making a fantastic animal book.

Summer Dallison (honest) - For always telling the truth and telling adults if something gets broken or damaged.

Eva Batth - For practising writing letters and words independently.

Piper Collins - For impressing with her fantastic knowledge about different materials. 

George Stephens (healthy) - For understanding that it is important to drink lots of water during the day.

Charlie Probert - For joining in with class discussions and learning a lot about Diwali.

Phoebe Twin - For her amazing hula hooping.

Finley Magner (creative) - For joining in more with art activities in class and creating fantastic collage, printing and sculpture!

 

++++++++++

 

Year 1

 

Oliver Rothery – For an excellent attitude and work ethic during assessments. 

Scott White – For sharing his ideas and talking more in short phrases.

(Positive) Joshua Binning – For a positive attitude to learning and helping others. 

Eli Armstrong – For using an atlas to accurately label countries on a world map.

Jacob Durrant – For working hard to improve his handwriting and remember finger spaces. 

(Kind) Chase Wells – For sharing his special toys with a friend.

Bobbi Bewley – For always working hard and producing neat and careful work.

Alma Andre-Prince – For writing interesting sentences to compare similarities and differences for a non-fiction text. 

(Honest) Evelyn Salmon – Evelyn can always be relied on to tell the truth. 

Ndudim Nnochiri – For being an animated weather forecaster within Geography. 

Tommee Davies – For a lovely drawing of a Hindu nature God. 

(Creative) Oliver Rothery – For a neat, well drawn and creative smoothie carton design. 

Teddy Whiteman – For always settling to work quickly and working hard. 

Amelia Mayell – For applying her phonic knowledge to writing in History.  

Theo Bailey – For a detailed super hero story plan.

Olivia Hamm – For asking excellent questions about the 1940s. 

(Effective Communicator) Lola Greenway – For being more confident to articulate her feelings. 

Erin Fuller – For excellent use of mathematical vocabulary linked to sharing and grouping. 

Leo Troop - For excellent perseverance within team games in PE. 

(Respectful) Noah Said – For always following our class rules and having good manners. 

Jessie Hones – For creating and drawing an interesting and detailed superhero. 

Amelie Jones – For working hard and becoming more independent. 

(Effective Communicator) Beauie Atkins – She waits for an appropriate time to talk, listens carefully and is an advocate for peers. 

Cleo Langham – For working hard in all lessons and trying hard to improve her handwriting.  

Nancy day – For working hard to improve the presentation of her work. 

Kiara Hudson (Respectful) – For always demonstrating respectful behaviours around school and being a good role model. 

Archie Barnes – for always using lovely manners.

Elijah Armstrong – For always working hard and trying his best.

Bonni Crudgington (Positive) – For always having a positive attitude to learning and working hard to improve her work.

Ndudim Nnochiri – For making a neat and stable chair in DT that met the design criteria.  

Jessie Hones - For asking interesting questions about owls. 

Alex Salmon (kind) – For asking friends to join in his game. 

Oliver Rothery – For a good understanding of reading comprehension questions. 

Noah Said – For trying new fruits within Design & Technology. 

Nancy Day – For working hard to improve her handwriting and the presentation of her work.

Mia Fleming - For resolving an issue with peers independently.

Alma Andre-Prince (healthy) – For keeping active during our PE lessons and demonstrating good techniques for throwing, catching and rolling.

Kiara Hudson - For accurate measuring within maths and solving measuring problems independently.

Teddy Whiteman - For working hard in computing and typing quickly, he wrote a lot of information for his Scientist fact file.

Archie Barnes  (creative) - For a great drawing of his ‘safe place’ in PSHE. 

Erin Fuller – For a great improvement in her learning behaviours, effort within her work and her handwriting. 

Theo Bailey – For writing instructions with a ‘bossy’ verb and his enthusiasm in phonics lessons. 

Hazel Hill (effective communicator) – For always speaking clearly, with confidence and expression when appropriate. Hazel is a great performer! 

Amelie Jones - For a big improvement in the effort she puts into her work and for working more independently. 

Ndudim Nnochiri - For being so proud and confident to talk about his beliefs, opinions and heritage.

Lola Greenway (respectful) - For always showing respect for staff, peers and school property.

Amelia Mayell - For a big improvement in the effort she puts into her work and for working more independently.

Mason DeCanha - For excellent drawing and animation in his 'counting' e-book.

Joshua Binning (positive) - For always having a positive attitude to learning. 

Jacob Durrant - For excellent work in Maths based on related facts.

Tommee Davies - For improved effort within phonics.

Leo Troop (kind) - For helping his friend to look after his belongings every day.

Eli Armstrong - For writing a detailed story about 'The Enormous Carrot'. 

Chase Wells - For working hard with his friends in class.

Bonni Crudgington (honest) - For always being honest, she can be relied on to tell the truth.

Mia Fleming - For independently writing sentences that were correctly punctuated.

Joshua Binning - For reading 'story green words' one per second!

Olivia Hamm (healthy) - For using her core strength to hold a difficult balance in PE.

Lola Greenway - For always being ready to learn and working hard.

Scott White - For completing more learning tasks and participating during cooking.

Beauie Atkins (creative) - For using the paint program within Purple Mash with control and having a unique / creative design.

Scott White - For showing resilience when completing his table tasks.

Hazel Hill - For always being enthusiastic in our learning. 

Mason DeCanha (respectful) - For ensuring that his table area is always kept tidy.

Jessie Hones - For independently using her mathematical knowledge in a lesson on number bonds.

Leo Troop - For working hard in phonics, trying his best when sounding out an unfamiliar word.

Ndudim Nnochiri (positive) - For always coming into school with a positive attitude.

Theo Bailey - For understanding greater than and less than in Maths.

Erin Fuller - For participating in classroom discussions. Erin has enjoyed sharing her ideas.

Amelie Jones (kind) - For always saying kind things about others.

Chase Wells - For working hard with Miss Walker and painting a fantastic picture.

Beauie Atkins - For being confident enough to solve subtraction equations on a number line independently!

Archie Barnes (honest) - For being honest and asking for help when he found something tricky.

Bobbi Bewley - For working hard in our Maths lessons on subtraction.

Teddy Whiteman - For impressing me with his reading this week!

Noah Said (healthy) - For trying different fruits in snack time.

Alex Salmon - For a great description of the changes that happen in Autumn.

Tommee Davies - For a great effort in Maths using addition to create a number bond.

Cleo Langham (effective communicator) - For giving a clear explanation of what an adjective is.

Amelia Mayell - For great use of rhyming words when writing a poem.

Jacob Durrant - For a great understanding of number bonds to 10.

Alma Andre-Prince (respectful) - For always being polite and respectful to others.

Elijah Armstrong - For showing a great understanding of using the part / whole method in Maths.

Bonni Crudgington - For a great story sequence of the Gingerbread Man.

Nancy Day (positive) - For her positive attitude and fantastic effort in all lessons.

Joshua Binning - For excellent work within English and writing rhyming sentences.

Evelyn Salmon (kind) - For always being kind to everyone and always willing to help others.

Kiara Hudson - For putting a lot of effort and care into her artwork and creating a wonderful picture using the 'pointillism' style / technique.

Oliver Rothery - For using interesting vocabulary when writing sentences about Autumn. 

Mia Fleming (honest) - For asking for help when she needs it and developing the confidence to show her learning by fixing errors.

Evelyn Salmon - For always being ready to learn, kind and helpful.

Olivia Hamm - For being a fantastic role model in class, she is our 'mini teacher'.

Elijah Armstrong (healthy) - For having an active lifestyle, he is always at the skate park!

Cleo Langham - For a fantastic attitude on her return to school and showing she is ready to learn.

Alex Salmon - For excellent effort within English lessons and independently writing clear sentences.

Bobbi Bewley (creative) - For an excellent self-portrait and colourful collage.

 

 

++++++++++

 

Year 2

 

Ela Milbank – for great contributions to our ICT lessons.

Ronnie Shea – for working hard to apply techniques when jumping with height in PE.  

(Respectful) Elizabeth Payne – for always listening to her peers ideas and opinions with respect.

Sophia Booth & Naisha Patel – for working together to create a funny and descriptive quatrain poem.  

Erin Bowen – for a funny and witty quatrain poem.  

(Positive) Layla O’Brien - for a fantastic improvement in her attitude towards school and work.  

ELizabeth Payne – for a fantastic clay hammerhead.  

George Smith – for creating an exciting and enthusiastic advert for Swanage.  

(Kind) Jimmy Watts – for regularly complimenting and encouraging his peers.  

Naisha Patel – for being extra helpful around the classroom without being asked. 

Jimmy Watts – for coming into school with a bright hello a lovely smile every morning! 

(Healthy) Denny Atkins – for being willing to try new fruits and vegetables.  

Jude Magner – for always being willing to ‘have a go’ and try his best. 

Scarlett Hyde – for a great effort in our PE lessons. 

(Creative) Taylor Smith – for great imagination when creating a portrait in the style of Picasso.  

Layla O’Brien - For a descriptive story beginning and middle.  

Peter Daft – For descriptive story beginning and middle.  

(Effective Communicator) Jessie Greenway – for being able to explain her method in Maths lessons.  

Lenny Harris – for a fantastic improvement in his attitude to learning, especially writing.  

Isabella Fraser – for a great improvement in her confidence to solve addition and subtraction problems.  

Freddie Christopher (positive) – for being an enthusiastic and eager learner.  

Denny Atkins – for a concerted effort to improve his handwriting.  

Sophia Booth – for a positive improvement in the amount of work she produces 

 Ronnie Shea (kind) – for being a friendly and kind member of the class.  

Alexander Spicer – for an amazing improvement in his writing.

Paisley Judd – for an amazing improvement in her writing.

Isabella Fraser (honest) – for being willing to ask for her when she needs it.

Willow Worboyes – For showing a great understanding of fractions. 

Will Richardson – For a real improvement in his handwriting.

Poppy Morris (healthy) – For being willing to try new fruit and vegetables in our DT lesson.  

Freddie Christopher – For working hard to improve his behaviour in school.

Layla O’Brien - For excellent comparisons in history lessons.  

Will Richardson (creative) – For always adding detail into his drawings.  

Juno Stokes - For a captivating news report on the Great Fire of London. 

Taylor Smith - For an informative and detailed fact leaflet about China.

Lenny Harris (effective communicator) - For being able to explain clearly how he is feeling.

George Smith - For a fantastic descriptive chapter opening.

Konrad Jarosz - For always completing the extra challenge when doing homework.

Peter Daft (respectful) - For always using excellent manners.

Naisha Patel - For writing a detailed setting description about the Great Fire of London.

Avleen Batth - For being more willing to contribute ideas in lessons.

Jude Magner (positive) - For having a positive 'can do' attitude towards all learning.

Ela Milbank - For setting a good example to the class by being ready to listen and work.

Elizabeth Payne - For fantastic use of expanded noun phrases when writing a character description.

Daisy Brown (kind) - For ALWAYS being kind to her peers and adults.

Daisy Brown - For always enthusiastically joining in with lessons.

Jessie Greenway - For working hard to ensure she finishes her work.

Denny Atkins (honest) - For being more willing to ask for help when he needs it.

Isabella Fraser - For showing a great understanding using column method in Maths.

Juno Stokes - For learning all her lines in the Nativity and delivering them in role.

Erin Bowen (effective communicator) - For creating a comical character in our Nativity.

Isabelle Fraser - For adding expression and character into our nativity practice.

Emily Jones - For persevering until she understood how to use the column method to add.

Jessie Greenway (respectful) - For using good manners in the classroom.

Layla O'Brien - For always trying her best and persevering, even if she finds a task difficult.

Elizabeth Payne - For challenging herself to have a part in the Nativity, even though she finds it a bit scary!

Daisy Brown (positive) - For having a  smile for everyone she sees.

Poppy Morris - For applying methods taught when solving Maths problems.

Taylor Smith - For being an enthusiastic and keen learner, regularly contributing to our lessons.

Naisha Patel & Avleen Batth (kind) - For teaching and sharing about Diwali with the class.

Will Richardson - For sharing his stick insects with the class and teaching us how to care for them.

Ronnie Shea - For being curious and asking questions to extend his learning.

Avleen Batth (creative) - For creating a lovely snowflake print.

Konrad Jarosz - For persevering through areas in Maths he found a little tricky.

Alexander Spicer - For being the last remaining 'bunny' in our PE game and avoiding capture by using space well.

George Smith (effective communicator) - For always clearly and concisely explaining his understanding.

Scarlett Hyde - For putting an amazing amount of effort into her homework each week.

Paisley Judd - For a good understanding of tens and ones in a place value chart.

Naisha Patel (respectful) - For always being polite and kind to everyone she encounters. 

Sophia Booth - For a great understanding of exchanging in place value.

Edward Cole - For an accurate and exciting description of Paddington.

Scarlett Hyde (positive) - For always being willing to give things a go.

Joey Healy - For using original and exciting adjectives when writing.

Jude Magner - For regularly contributing his ideas to all lessons.

Juno Stokes (kind) - For helping out around the classroom without being asked.

Peter Daft - For taking such care during handwriting practise.

Denny Atkins - For ALWAYS being ready to learn.

Willow Worboyes (honest) - For being willing to ask for help when she needs it.

Lenny Harris - For great explanations of good choices and bad choices in our PSHE lessons.

Erin Bowen - For fantastic effort during our Maths lessons.

Ela Milbank (healthy) - For willingly trying a new healthy snack.

 

++++++++++

 

Year 3

 

Grace Saich – For being an excellent role model during our gymnastics lessons.

Sanaya Ahmed – For outstanding listening skills during Geography and remembering what the Amazon Rainforest is most known for.

(Respectful) Lottie Anderson – for always being willing to help others.

Amy Parfitt – For the exceptional execution of a playscript by reading with such expression. 

Emily Beaney – For always having such a positive attitude towards her work and peers whilst always having a bright smile on her face. 

(Positive) Sophia Walsh – For making a positive contribution to the class by helping out wherever possible. 

Mollie Curtis – For excellent commitment to Times Table Rockstars.

Jamie Langham – For positive contribution to class discussions.

(Honest) Connie Okamback – For asking for help when needed.

Amelia-May Watson – For using her imagination and adjectives to write a detailed character description.

Milena Furculita – For exceptional work on equivalent fractions.

Phoenix Daft – For always showing exceptional behaviour both in and out of the classroom.

(Creative) Phoebe Watt – For being creative and using extended noun phrases when writing a setting description. 

Arthur Hewitt – For working to a high standard and contributing well in Maths.

(Effective Communicator) Teddy Day - For remaining confident and communicating when he needed help.

Logan Cannon – For being enthusiastic and trying his best.

Casper Donn – For being enthusiastic toward his English work.

Leo Crudington (Respectful) – For always being respectful to all 

Phoebe Watt – For reading with such confidence and expression to the class.

Luella Woodroof – For going above and beyond when learning about fractions.

Mollie Curtis (Positive) – For remaining positive when things are a little difficult.

Lottie Anderson – for having the courage to go outside of her comfort zone.

Joey Probert – for working exceptionally hard to catch up with any work.

Amie Skipp (Respectful) - for being respectful and listening whilst others are speaking.

Teddy Day – For being thoughtful and kind and offering to help others.

Sophia Walsh – for being a role model when in the classroom.

Paula Sestauskaite (Positive) – for consistently having a positive attitude in the classroom 

Fern Gibson – For working exceptionally hard during assessment week.

Amelia-May Watson – For working exceptionally hard during assessment week.

Jamie Langham - For being kind and helping someone in need.

Connie Okamback – For excellent handwriting in her writing book.

Sanaya Ahmed – For thinking about what to say before answering a question.

George Harwood (Effective Communicator) - For speaking up when worried.

Arthur Hewitt – For remaining on task and helping others when feeling less confident.

Joey Probert – For working independently and contributing to class discussion. 

Mollie Curtis (Healthy) - For bringing fruit in every day as a snack.

Luella Woodroof - For working exceptionally hard with her reading.

Heidi Maskell - For taking the initiative during half term to widen her knowledge of WW2 by visiting the Imperial War Museum.

Phoebe Watt (creative) - For sharing her amazing construction skills through a Disney Encanto build.

William Marshall - For showing a particular interest in WW2 and suggesting several relevant reads for the class.

Louie Jiggins - For beautiful handwriting which is executed consistently in all subjects.

Fern Gibson (effective communicator) - For being responsible for her own medical needs and communicating with an adult when necessary.

Luella Woodroof - For her persistence in Maths when learning short multiplication.

Amy Parfitt - For great use of expression when reading and projecting her voice to the rest of the class. 

Amelia-May Watson (kind) - For always looking out for others.

Jorgie Fraser - For working exceptionally hard in Maths by mastering multiplication using the column technique.

Casper Donn - For his contribution in both English and History by showing a clear interest in WW2.

Lottie Anderson (Honest) For asking for ehlp when she needs it whilst continuing to have a positive attitude towards her work.

Pheonix Daft - For accurately reading a text and answering questions about it.

Sanaya Ahmed - For accurately editing her work.

Jorgie-Rose Fraser (creative) - For going home and making her own PowerPoint.

Jorgie Fraser - For providing in-depth answers to her challenge questions.

Heidi Maskell - For working hard to correct errors in her work.

Luella Woodroof (effective communicator) - For asking for support when she needs it.

Leni Crookbain - For a great improvement in her play script writing.

Lottie Anderson - For always trying her best when completing her work.

Sanaya Ahmed (respectful) - For always having a polite attitude towards others.

Tommy Ashdown - For working hard to accurately round to the nearest 10.

Connie-Rose Okamback - For taking the lead when carrying out a science investigation.

Sophia Walsh (positive) - For always having a positive attitude towards her learning.

Amelia-May Watson - For a fantastic effort to improve her handwriting. 

Teddy Day - For working hard to contribute more in his lessons.

Pheonix Daft - For always behaving in a kind manner towards her classmates.

Emily Beaney - For a great start to her map of the local area.

Jamie Langham - For working well in PE to lead his group in their dance routine. 

Casper Donn (honest) - For admitting when he found something challenging.

Leo Crudgington - For having an excellent attitude towards his learning.

Arthur Hewitt - For working consistently hard in his maths lessons.

Leni Crookbain (healthy) - For staying active outside of school.

Casper Donn - For an excellent cinquain poem that told a story.

Joey Probert - For working hard to accurately replicate PE skills.

Milena Furculita (creative) - For a clear poster displaying vertebrate and invertebrates. 

William Marshall - For asking questions to deepen his understanding.

Amie Skipp - For good suggestions within her science lesson.

Louie Jiggins (effective communicator) - For asking for help when he needs it.

Grace Saich - For good modelling of the different techniques in her PE lessons.

Paula Sestakauskaite - For an excellent plan of a story.

Heidi Maskell (respectful) - For her polite attitude towards others.

Fern Gibson - For a great start to her retelling of Iron Man.

Milena Furculita - For a great improvement in effort towards completing her work.

Logan Cannon (positive) - For always coming to school with a smile on his face.

Luella Woodroof - For working hard to complete her map accurately.

George Harwood - For great contributions in all lessons.

Jorgie-Rose Fraser (kind) - For always being kind and courteous towards other children.

Amy Parfitt - For wonderful expression when reading aloud.

Phoebe Watt - For great determination when completing her Maths work.

Mollie Curtis (honest) - For asking for help when she needs it.

 

++++++++++

 

Year 4

 

Thomas O’Flanagan – For showing enthusiasm towards his learning. 

Freya Turner – For practicing her reading and times tables. 

(Creative) Ritchie Bewley – For making a creative fact file about Galileo.

Caoimhe Odewale – For working hard during assessment week.  

Vincent Evans – For working hard during swimming lessons.  

(Effective communicator) Preston Riggs - For always presenting his ideas effectively. 

Amelia Cohen – For working hard to improve the presentation in her books.  

Johnny Georgiou-Gray – For always being ready to start his learning. 

(Respectful) George Jones – For always using his manners.  

Leo McGrath – For always being ready for the next instruction.  

Sammy Armstrong – For always working well with others. 

(Kind) Joey Blackburn – For always showing kindness to adults and children.  

George Jones – For having a positive attitude towards his learning. 

Jacob Spicer – For recalling key vocabulary in Science lessons. 

(Honest) Tonka Tomic Jurisic-For always asking for help when needed.

Freya Turner – For working hard to improve her spelling.

Courtney Court – For being able to recognise times to the nearest 5 minutes. 

(Honest) Oskar West – For always asking for help when needed. 

Annabelle Stafford – For showing great enthusiasm towards her writing.

Harry Caisey – For working hard to develop his times table knowledge. 

(Creative) Ritchie Bewley – For being creative during our author visit workshop.

Joey Blackburn – For having a growth mindset towards his learning.  

Devon Dick – For sharing his ideas during lessons.  

Amelie Bliss (effective communicator) – For articulating her ideas clearly in lessons.  

Oliver Stanley – For an excellent effort in all ICT lessons.  

Ryan Oakden – For working hard in Maths lessons. 

Benjamin Brown (respectful) – For showing respect to both adults and his peers. 

Jasmine Rothery – For sharing her ideas more frequently in lessons.

Thomas O’ Flanagan – For working hard in all of his lessons.

Amelia Cohen (Positive) – For having a positive attitude towards her learning.

Bo Aldred – For always trying her best in every lesson! 

Sammy Armstrong – For making an effort to improve his handwriting.

Caoimhe Odewale (kind)  – For being kind and helpful to other children and adults. 

Annabelle Stafford – For showing great enthusiasm towards writing.  

Leo McGrath – For having a great attitude towards his learning.  

Amelia Cohen (Honest) – For being honest when she needs help. 

Freya Turner - For showing great enthusiasm towards reading.

Blossom Wells - For developing confidence during writing lessons.

Joey Blackburn (healthy) - For always keeping active, especially in PE lessons.

Benjamin Brown - For always putting 100% effort into every lesson!

Caoimhe Odewale - For showing confidence when completing a forward roll.

Maggie Swanson (creative) - For creating an interesting sequence in gymnastics.

Leo McGrath - For having a positive attitude towards his learning.

Blossom Wells - For showing more confidence in Maths lessons.

Vincent Evans (effective communicator) - For coaching his partner when completing a forward roll.

Courtney Court - For working hard in every lesson.

Jacob Spicer - For remembering key vocabulary during Science lessons.

Erin Scott (respectful) - For always being considerate and respectful towards others.

Caoimhe Odewale - For being resilient during Maths lessons.

Johnny Georgiou - For working hard to write a setting description.

Annabelle Stafford (positive) - For having a positive attitude towards her learning.

Freya Turner - For working hard to improve her writing. 

George Jones - For completing extra handwriting in his own time.

Vincent Evans - For trying to have a healthy snack.

Sammy Armstrong - For a great improvement in his handwriting.

Devon Dick - For always working hard during Maths lessons.

Maggie Swanson (effective communicator) - For leading her partner well to create a dance routine. 

Caoimhe Odewale - For sharing some wonderful ideas during our writing lessons.

Jacob Spicer - For showing a good understanding of multiplication.

Erin Scott (respectful) - For always being considerate of others' feelings. 

Harry Caisey - For working hard to improve his handwriting.

Amelia Cohen - For showing a good understanding of converting measures.

George Jones (positive) - For having a positive attitude towards his learning.

Maggie Swanson - For working hard during Maths lessons.

Amelie Bliss - For asking insightful questions during history lessons.

Tom Richardson (honest) - For being honest when needing of school.

Bo Aldred - For explaining to her partner how to solve a Maths problem.

Ritchie Bewley - For working hard to create a limerick for National Poetry Day.

Vincent Evans (healthy) - For being able to explain healthy and unhealthy habits.

Tonka Tomic Jurisic - For effectively scanning the text in reading lessons.

Daniel Tinworth - For asking insightful questions during History lessons.

Preston Riggs (creative) - For coming up with some creative ideas for Roman artefacts. 

Blossom Wells - For trying her hardest in every lesson.

Jasmine Rothery - For writing a wonderful persuasive advert.

Freya Turner (effective communicator) - For explaining grammatical terms clearly.

Erin Scott - For successfully identifying parts of the Roman Empire.

Annabelle Stafford - For working hard during Maths lessons.

Johnny Georgiou Gray - For speaking to everyone with respect.

Luella Woodroof - For working hard to complete her map accurately.

George Harwood - For great contributions in all lessons.

Jorgie-Rose Fraser (kind) - For always being kind and courteous towards other children.

Thomas O'Flanagan - For producing a beautiful piece of Geography work.

Albie Whitt - For trying his best in every lesson.

Joey Blackburn (kind) - For helping his partner with their Maths work.

 

++++++++++

 

Year 5

 

Amalia Hook – For writing excellent sentences about the weather in Spanish .

Ruby Ashdown – For excellent enthusiasm during Science week.  

(Healthy) Oskar West – For a superb effort (and time) in a sprinting PE lesson.   

Finley Daltrey – For a positive attitude and working hard in all lessons. 

Michael Wiley - For a thorough, well-researched non-chronological report about Ancient Egypt.

(Creative) Henry Maskell – for an imaginative piece of artwork based on the composer Debussy.

Mimi Deen – For working hard to recall key facts in Maths. 

Samantha Boakye – for a good understanding of using a Purple Mash program to make a 3d net of a house. 

(Effective communicator) Aidan Huynh – For always presenting his ideas effectively and interesting. 

Casey Mae Heard - For an outstanding description of why the River Nile was important to Ancient Egyptians. 

Zuzanna Szczeblewska - For excellent recall of key knowledge and vocabulary in all history lessons. 

(Positive) Polly Golding - For always having a positive attitude to her learning. 

Elliot Salmon- For a creative piece of artwork for the Queen’s Jubilee.

Luke Twin – For working hard to improve his handwriting and for his contribution to the English group.

(Respectful) Ava De Canha - For always being polite and respectful to staff and peers.

Finlay Reid – for writing an imaginative, and gripping Greek myth. 

Archie Fraser – for always working hard to edit his work.

(Kind) Bethany Cole – for always giving other children compliments about their work.  

Henry Maskell – For a superb DT final product and evaluation.

Rufus Otter – for creating an imaginative game.  

(Honest) Oskar West – For always asking for help when needed. 

Eadie May Saich – For always working to a high standard and being an excellent role model. 

Henry Maskell - For effort and enthusiasm when rounding decimal numbers.

(Healthy) Sonny Crookbain – for always bring very active at lunch times. 

Max Reid-Rothwell – for always being enthusiastic in Spanish lessons.

Kieron Mogotsi – for significantly improving his batting technique in rounders.

(creative) Georgie Hones – for always having creative ideas when writing.  

Zuzanna Szczeblewska – for creating clear and targeted questions for market research.

Bethany Cole – for great navigation skills in PE.

 Casey-Mae Heard (creative) – for an innovative and creative fair ground ride design.

Nathalie Iancu – For a thorough, well explained comparison of the Mesolithic and Neolithic time periods. 

Kieron Mogotsi – For improved effort and organisation in all lessons. 

Rufus Otter (effective communicator) - For working well with other members of his group. 

Bethany Cole – For creating a fantastic animation of a Stone Age scene.

Max Reid – for an excellent effort when creating a database in ICT

Eadie-Mae Saich (respectful) – for being respectful towards her peers and adults

Rufus Otter - For a fantastic explanation of the differences between the Mesolithic and Neolithic time periods. 

Luke Twin - For working really hard to improve his handwriting.

Polly Golding (positive) - For always having a positive approach to her learning. 

Tsepo Mkwanazi – For creating an excellent textured background for his animation.

Joshua Howchen-Vines – for an excellent understanding of how to search databases. 

Nathalie Iancu (kind) – For always offering to help others.  

Aidan Huynh - For excellent recall of knowledge about mountains at the end of the topic.

Ava DeCanha - For sensible ideas on how to stay safe online.

Finley Reid (honest) - For always being honest about how he is feeling and when he needs support.

Ruby Ashdown - For great effort and perseverance with equivalent fractions.

Georgie Hones - For creative ideas writing a setting description.

Bethany Cole (healthy) - For always keeping active especially in gymnastics PE lessons!

Henry Maskell - For excellent use of prior knowledge to describe Stone Age artefacts.

Zuzanna Szczeblewska - For fantastic effort and enthusiasm in the Stone Age work and continuing her learning at home.

Ava DeCanha (creative) - For a very creative drawing of a figure inspired by Julian Opie.

Polly Golding - For great perseverance with long multiplication in Maths lessons.

Luke Twin - For always trying his best to improve the standard of his work.

Aidan Huynh (effective communicator) - For an enthusiastic and informative speaking and listening presentation.

Finley Daltrey - For good perseverance in DT lessons.

Samantha Boakye - For a fantastic gymnastic sequence.

Eadie-May Saich (respectful) - For always being respectful to her peers and adults.

Oskar West - For showing confidence finding places using an atlas. 

Ruby Ashdown - For always being kind and helpful towards others.

Finley Daltrey (Honest) - For always being honest about when he needs help.

Amalia Hook - For always having a positive attitude to learning in all lessons.

Bethany Cole -For great independence and understanding of how to use an atlas.

Samantha Boakye (healthy) - For always putting 100% effort into PE lessons in order to stay healthy.

Rufus Otter - For great enthusiasm and understanding in our Science lessons on forces.

Ava De Canha - For always taking an active part in all lessons.

Casey-Mae Heard (creative) - For producing a very creative story.

Mimi Deen - For showing increased confidence in all subjects.

Max Reid - For fantastic effort and enthusiasm in his speaking and listening task.

Aidan Huynh (respectful) - For always being polite and respectful to others.

Rufus Otter - For excellent understanding of factors and multiples in Maths.

Sonny Crookbain - For thoughtful contributions to class discussion. 

Polly Golding (positive) - For her positive attitude and fantastic effort.

Michael Wiley - For a clear explanation of what we can learn from historical sources.

Georgie Hones - For always persevering with a task even when it is challenging.

Max Reid-Rothwell - For always being kind and willing to help others.

Finlay Reid - For a fantastic explanation and understanding of historical vocabulary in our sources lesson.

Kieron Mogotsi - For great use of similes when writing his free verse poem.

Casey-Mae Heard (honest) - For always telling the truth.

Henry Maskell - For creating an incredibly intricate design for a Mayan mask. 

Ollie Tucker - For using good tactics in a game of dodgeball.

Archie Fraser (healthy) - For having a healthy lifestyle and trying new activities (golf lessons) 

Zuzanna Szczeblewska - For thoughtful contributions about historical artefacts in History.

Nathalie Iancu - For writing an excellent newspaper about a break in at Gringotts.

Michael Wiley (creative) - For brainstorming creative questions about Mayan artwork.

Nathalie Iancu - For working hard to edit and improve her writing. 

Tsepo Mkwanazi - For creating beautiful water colour washes.

Joshua Howchen-Vines - For clearly explaining mathematical thinking ad reasoning. 

Eadie-Mae Saich - For writing fantastic sentences using a range of figurative language.

Elliot Salmon - For always trying his best and excellent contributions to class discussions.

Amalia Hook (respectful) - For always being respectful to others and a fantastic role model.

Finlay Reid - For excellent knowledge and recall of key knowledge in History.

Joshua Howchen-Vines - For writing a fantastic poem about words in the dictionary.

Ava De Canha (positive) - For her positive attitude and fantastic effort in all lessons.

 

++++++++++

 

Year 6

 

Erinn Frisby – For creating an excellent fact file for Science week.  

Zak Hassell – For excellent fielding during the Essex Finals rounders competition.  

Scarlett Herft – For solving multi-step problems in maths confidently. 

Connor Kuski – For being supportive of younger children in the school.

(Creative) Poppy Horvath-Jones – For creating a fantastic cartoon character. 

Abby Mason – For producing a wonderfully descriptive piece of narrative writing.  

Ben Pengelley – For contributing effectively during discussions in science lessons. 

(healthy) Isla Southgate – for wanting to take part in after-school sports clubs.  

Tom Gibbins – For growing in confidence during grammar and spelling sessions.

Leo Laverty – For classifying animals based on a range of characteristics.

Emily Hitchens (creative) – For using notes to support her understanding during lessons.

Louie Shorter – for developing greater resilience during lessons.  

Isla Southgate – For being extremely supportive and helpful towards others in the class. 

Rosie Hall – For significantly increasing the pace at which she works.  

Codey Grant – For challenging himself further in lessons.  

Louie Shorter (creative) - For using a variety of methods during maths lessons.  

Scarlett Herft – For producing a detailed piece of work on the Battle of Marathon.

Jasmine Taylor – For creating an effective formal letter.

Alfie Skipp (effective communicator) – For sharing ideas appropriately in class.

Dylan Rigby – For excellent movement off the ball during hockey matches.

Ben Pengelley – For completing far more work during lessons over the past few weeks.  

Ruza Tomic Jurisic (respectful) – For being respectful when supporting other children with their work. 

Poppy Jones Horvath – For improving her writing by ensuring it is accurately punctuated. 

Jake Foley – For showing great control when passing and dribbling in hockey. 

Alfie Skipp (positive) - For remaining upbeat and positive despite being unable to fully join in with physical activities.  

Samuel Marshall - For including appropriate evidence from the text when answering inference questions.

Erinn Frisby - For great enthusiasm when solving problems in maths.

Cayden Wylie (kind) - For being kind and caring towards children in Reception at lunchtime.

Bobby Armstrong - For asking questions when unsure to greatly improve his work.

Isla Southgate - For thoroughly editing her work during writing lessons.

Alfie Skipp (honest) - For being open and honest at all times.

Connor Kuski - For being caring towards other members of the class.

Reisha Patel - For always striving to achieve the best results possible in every situation.

Isla Southgate (creative) - For creating her own revision cards in the lead up to SATS.

Max Webb - For returning to school with an exemplary attitude towards his learning.

Lacey Stoten - For growing in confidence in all lessons and making important contributions.

Josh Twin - For a vast improvement to his attitude to his learning.

Kellan Hart - For a great effort during the tests this week.

Leo Laverty (honest) - For recognising when he needs support in lessons

Jake Foley - For participating well in lessons and completing a significant amount of work.

Jasmine Taylor - For excellent work when adding mixed numbers.

Zak Hassell (healthy) - For being extremely active both in and outside of school.

Dylan Rigby - For becoming more focused and producing higher quality work.

Zak Hassell - For contributing well during our history lesson about Winston Churchill.

Lacey Stoten (effective communicator) - For leading her dance group in PE well to produce and great routine. 

Mason Riggs - For an improved attitude towards his learning.

Tom Gibbins - For pushing himself in maths lessons.

Louie Shorter (kind) - For always offering support to teammates during PE lessons. 

Cayden Wylie - For great effort when writing a setting description.

Betsy Hewitt - For displaying excellent determination in all lessons.

Alfie Skipp (honest) - For recognising when he finds something difficult and for persevering with it. 

Max Webb - For congratulating children in the class for making it on to the dodgeball team even though he was not selected himself.

Bobby Armstrong - For congratulating children in the class for making it on to the dodgeball team even though he was not selected himself.

Alfie Skipp (healthy) - For having a good understanding of the benefits of exercise on the human body.

Zak Hassell - For working quickly and accurately during Maths lessons.

Max Webb - For showing an excellent attitude to learning in all lessons.

Olivia Hutton (creative) - For creative ideas when planning a balanced argument.

Betsy Hewitt - For excellent use of cohesive devices to help her writing flow.

Jasmine Taylor - For growing in confidence during Maths lesson and working independently. 

Cayden Wylie (effective communicator) - For working well as part of a team during PE lessons.

Codey Dick - For displaying great enthusiasm during our UK rivers lesson.

Leo Laverty - For demonstrating excellent resilience in Maths lessons.

Emily Hitchens (respectful) - For showing respect to all members of the class and being a great role model to others. 

++++++++++

 

Top